Зелёному поясу Одессы быть?..
В рамках архитектурно-строительной выставки «Vira Ukraine» при инициативе «АССОЦИАЦИИ АРХИТЕКТОРОВ ОДЕССЫ» состоялись открытые дискуссии.

На форуме очередной раз поднимались популярные темы сохранения существующей исторической застройки, и обсуждались другие параметры идентичности города.

На форуме также была представлена Схема «Зелёного пояса одессы». Проект которого был единогласно поддержан на заседании научно-технического экологического общественного совета.

ПРОТОКОЛ ЗАСІДАННЯ НАУКОВО-ТЕХНІЧНОЇ ЕКОЛОГІЧНОЇ ГРОМАДСЬКОЇ РАДИ ПРИ ДЕПАРТАМЕНТІ ЕКОЛОГІЇ ТА РОЗВИТКУ РЕКРЕАЦІЙНИХ ЗОН ОДЕСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

від 15 травня 2019р.                                                                            Протокол №___

Порядок денний:

  1. Про формування природного каркасу “Зелений пояс Одеси”.

Присутні:

Голова постійної комісії з питань житлово-комунального господарства, екології та надзвичайних ситуацій Одеської міської ради Іваницький А.В.

Першомий заступник департаменту екології та розвитку рекреаційних зон Одеської міської ради Дацюк Валентині Миколаївні

Члени Науково-технічної екологічної ради:

Псахис Б.Й. – голова Науково-технічної екологічної ради, директор науково-технічного інженерного Центру “Водообробка” Фізико-хімічного інституту ім. Богатського НАН України, президент асоціації виробників водоочисної техніки та очищеної води (АВТ);

Варламова Н.М. – заступник голови Науково-технічної екологічної ради, начальник відділу запобігання забруднення навколишнього середовища ДП “Науково-дослідницький проектно-конструкторський інститут морського флоту України”;

Геращенко Ю.Є. – заступник голови Науково-технічної екологічної ради, президент громадської організації “Екологічний центр стійкого розвитку”;

Слободян К.О. – секретар Науково-технічної екологічної ради, головний спеціаліст сектору моніторингу відділу моніторингу та погоджень управління екології та розвитку рекреаційних зон Одеської міської ради;

Слюсаренко А. Н. – директор Ботанічного саду ОНУ ім. І.І. Мечникова;

Авксентьєва О.М. – голова Одеської обласної Всеукраїнської екологічної ліги;

Галушкіна Т.П. – головний науковий співробітник Інституту проблем ринку та економіко-екологічних досліджень НАН України;

Дятлов С.Є. – завідувач відділом якості водного середовища Інституту біології південних морів НАН України;

Калініченко В.І. – завідувач науково-дослідницької лабораторії гідравлічних досліджень і портових акваторій ДП «Чорноморндіпроект»;

Крисілов А.Д. – керівник громадської організації “Одеський екологічний семінар “Будинок вчених”, керівник інноваційного центру “Бізнес інкубатор” Асоціації міст України;

Шинкевич Н.Г. – завідувачка сектору геофізичних досліджень прикордонного шару Українського наукового центру екології моря;

Шихалеєва Г.М. – завідувачка відділу моніторингу довкілля Фізико-хімічного інституту захисту навколишнього середовища та людини НАН України.

Засідання науково-технологічного ради відкрив голова, оголосив порядок денний і запропонував виступити першому заступнику департаменту екології та розвитку рекреаційних зон Одеської міської ради Дацюк Валентині Миколаївні з коротким оглядом діяльності департаменту з моніторингу ситуації з зеленими насадженнями в Одесі.

В ході виступу Дацюк Валентини Миколаївни присутні отримали інформацію по створенню карти забезпечення зеленими насадженнями жителів міста Одеси, моніторингу за станами дерев і про проблеми із забезпеченням наукового підходу щодо озеленення території міста.

Слухали:

  1. Про формування природного каркасу “Зелений пояс Одеси”

Доповідачі:

Степаненко С.М. – ректор Одеського державного екологічного університету;

Халін В.В. – голова громадської організації «Асоціація архітекторів Одеси».

Степаненко С.М. зазначив, що кліматичні зміни приймають все більш загрозливий вигляд і для дій, які можуть їх пригальмувати залишається все менше часу – за різними оцінками від 10 до 30 років.

Напередодні Міжнародного дня клімату, який щорічно відзначається 18 травня, доповідач надав пропозиції про те, який внесок можуть зробити одесити щодо стримування змін клімату. В міській програмі щодо адаптації до кліматичних змін, перш за все, потрібно зробити нашу улюблену Одесу “зеленим містом”, для цього:

а) істотно збільшити частку міської території, зайнятої зеленими насадженнями;

б) зменшити викиди СО2 від автотранспорту і домашнього господарства.

Відомо, що основними природними поглиначами вуглекислого газу є дерева та інші зелені насадження – 1 дерево поглинає за добу близько 300 грамів СО2, а за один сонячний день 1 гектар лісу поглинає з повітря 120-280 кг вуглекислого газу і виділяє 180-200 кг кисню.

Зелені насадження суттєво охолоджують міську територію, що є дієвим заходом кліматичної адаптації до все більшої частоти “хвиль жари”, зменшуючи вірогідність їх негативного впливу на здоров’я одеситів.

В Одесі не менше 150 тис. автомобілів, які при середньому денному пробігу 30-40 км викидають в атмосферу більше тисячі тон СО2 кожен день. Для поглинання такої кількості вуглекислого газу необхідно до 3 млн. дерев!

А в Одесі за різними даними від 40 до 50 тис. дерев, при цьому площа зелених насаджень в місті катастрофічно зменшується – за різними оцінками за останні 25 років вона зменшилася на 25-30%.

Одесі потрібні не новобудови, а збереження і різке розширення зелених зон, це потрібно і для здоров’я одеситів (крім усього іншого, один гектар дерев затримує за рік до 100 тон пилу, яка призводить до захворювань дихальних шляхів і раку), і для туристичного образу нашого міста і звичайно ж – для боротьби з змінами клімату.

Одесити повинні поставити завдання – мінімум 1 млн. дерев в місті до 2030 року!

Друге завдання – зменшення викидів СО2 від автотранспорту і домашнього господарства.

Всі одесити хочуть жити за європейськими стандартами – так давайте виконаємо хоча б один європейський стандарт, встановлений з 2015 року – автомобіль в місті не повинен викидати в атмосферу більше 130 грам СО2 на 1 км пробігу.

Для початку поставимо завдання – з 2020 року в центральну частину міста допускаються тільки ті автомобілі, які задовольняють цим стандартом!

Більш складне завдання – переконати одеситів скоротити споживання електроенергії, вироблення якої пов’язана з викидами в атмосферу вуглекислого газу

Халін В.В. доповів на тему: «Формування природного каркаса «Зелений пояс Одеси» як теоретична розробка містобудівної факультету АХІ ОДАБА і Асоціації архітекторів Одеси за підтримки ОДЕКУ”.

Комфорт і різноманітність – базові характеристики міста, привабливого для життя. Одеса – приморське місто з унікальною історією та великим потенціалом.

Доповідач показав супутникові знімки Google Earth і відзначив скорочення зелених насаджень в Одесі. Крім цього, базовою основою збільшення площі зелених насаджень є супутникові знімки теплової карти і зеленого індексу Одеси, де теплові острова відповідають місцям найбільшого антропогенного впливу. Тобто, місто перегрівається за рахунок теплового випромінювання матеріалів покриття і стін будівель внаслідок відсутності рослинності.

На презентаційних матеріалах було відзначено, що загальна площа Одеси – 239 квадратних кілометрів, площа зелених насаджень – 10,4 кв. км. Всього лише близько 5% території займають парки і сквери. Згідно з Генеральним планом міста при нормі зелених насаджень загального користування в 12 квадратних метрів на одного міського жителя, в Одесі на одну людину фактично припадає менше 7 квадратних метрів.

Згідно з рейтингом Green View Index в першій десятці найкомфортніших міст відсоток зелених насаджень в структурі міста становить від 21%. Зелені посадки очищують повітряний басейн міста від шкідливих домішок, затримують пил, стримують вітру, поглинають шум і збагачують повітря киснем.

Основні аспекти розвитку містобудування в ХХI столітті пов’язані з необхідністю створення моделей сталого розвитку міст, які узгоджуються з природою і захищають її для майбутніх поколінь. Зміна клімату і підвищення середньорічної температури – це ті виклики, які необхідно вирішувати найближчим часом. Створення зеленого каркасу міста на регенеріруемих промислових територіях покращує комфорт проживання в містах, а створення нових транспортних зв’язків підвищує мобільність населення.

Асоціація архітекторів Одеси, спільно з Одеською державною академією будівництва та архітектури і Одеським державним екологічним університетом запропонувала ідею створення «Зеленого поясу Одеси».

У розробленій на кафедрі містобудування АХІ ОДАБА концепції «Зелений пояс Одеси» передбачається вирішити проблеми Одеси із застосуванням інноваційних рішень в міському плануванні.

В результаті попередніх досліджень було встановлено, що найбільш перспективним для створення природного каркаса є території, локалізовані навколо залізниці. Історично склалося так, що залізнична гілка в Одесі заходить з півночі і огинає його історичну частину, що створило в даний час пояс депресивних територій, що складаються з непрацюючих промислових підприємств і складських територій, малоповерхового житлового сектора.

Проект «Зелений пояс Одеси» передбачає створення безперервного кільця з парків, скверів та зелених коридорів навколо історичного центру міста, з’єднавши Грецький і Стамбульські сквери, центральний парк ім Т.Г.Шевченка, парк «Ювілейний» на схилах, парк Перемоги, Артилерійський парк, сквери ім. Г. Гамова, парк Савицького і Дюковский.

У «Зеленому поясі» пропонується створити умови для безбар’єрного переміщення пішоходів і велосипедистів. Для зручного переміщення в межах пояса передбачається розмістити кілька інтермодальних зупиночних комплексів електричного транспорту (міська електричка, трамвай, монорельс). Створені умови комфорту і нова транспортна інфраструктура викличе інтерес у інвесторів до будівництва житлових комплексів на кордоні «Зеленого поясу».

Реалізація цього містобудівного проекту може сприяти не просто створенню зручного міського середовища, а й рішенням куди більш складного й перспективного завдання, а саме, адаптації Одеси до нових кліматичних умов, особливістю яких є більш різкий перепад температур і більш різкі переходи від вологості і холоду до спеки і сухості.

Халін В.В. зазначив, що проект «Зелений пояс Одеси» отримав високу оцінку на міському конкурсі інноваційних ідей, що проводяться ОМР в 2018 році.

Халін В.В. запропонував на розгляд департаменту екології та розвитку рекреаційних зон Одеської міської ради дорожню карту з реалізації проекту «Зелений пояс Одеси».

Члени ради тривало і активно обговорювали представлені доповіді, висловлювалися різноманітні думки та ідеї, та підтримували запропованові доповідачами заходи щодо озеленення міста. В ході обговорення було наголошено про необхідність підключати наукове співтовариство в розробку програм озеленення міста та області.

У своєму виступі голова постійної комісії з питань житлово-комунального господарства, екології та надзвичайних ситуацій Одеської міської ради Іваницький А.В. розповів про проблеми благоустрою парків і скверів Одеси, взаємодії з громадськими організаціями. Однією з основних проблем міста в зменшенні площі зелених насаджень виступає бачить в хаотичної висотній забудові рекреаційних зон міста і слабкою законодавчою базою в питаннях захисту від недобросовісних забудовників. Іваницький А.В. також відзначив недостатність наукових досліджень і міських правил по висадці і обслуговуванню дерев та інших зелених насаджень.

Член ради Варламова Н.М. розповіла про розробку програми з оцінки впливу технологічного транспорту Одеського порту і компенсаційних висадок зелених насаджень.

Член ради Геращенко Ю.Є. висловився про роль громадських екологічних організацій у збереженні зелених насаджень і методах роботи з виконавчою владою міста.

Член ради Слюсаренко О.М. розповів про роботу Ботанічного саду і підготовці рекомендацій з озеленення рекреаційних зон міста.

Член ради Крисілов А.Д. запропонував використовувати розроблені інститутом курортології методи математичного аналізу в проекті «Зелений пояс Одеси».

Голова ради Псахіс Борис Йосифович зазначив, що збільшення площі зелених насаджень є безумовною необхідністю і запропонував розширити масштаб проекту «Зелений пояс Одеси». На його думку, необхідно включити території придатні для формування зеленого каркаса за межами кордонів міста і зв’язати їх «зеленими» коридорами. Пропонований підхід сприятливо відіб’ється на комфорті проживання і біорізноманітті.

За результатами обговорення одноголосно було прийнято наступне рішення:

Підтримати запропоновані концепції щодо озеленення Одеси, збільшення площі зелених насаджень.

Рекомендувати авторам розширити масштаб проекту «Зелений пояс Одеси», включивши додаткові території, придатні для формування зеленого каркаса за межами кордонів міста і зв’язати їх «зеленими» коридорами.

Запропонувати департаменту екології та розвитку рекреаційних зон Одеської міської ради та постійній комісії з питань житлово-комунального господарства, екології та надзвичайних ситуацій Одеської міської ради:

включити запропоновані заходи щодо озеленення Одеси, збільшення площі зелених насаджень в існуючи міські екологічні програми;

розглянути питання щодо розробки міської цільової програми адаптації до змін клімату;

розглянути можливості щодо фінансування у 2019 році детальної розробки проекту «Зелений пояс Одеси».

Голова                                   Псахіс Б.Й.239

 


 

Другие новости
Expo 2020: «Объединяя идеи, создавая будущее»
События
6 Марта, 2020
«Живые кирпичи» - реальность
События
16 Марта, 2020